Menüler

DOĞUM HAZIRLIĞI VE RAHİM İÇİ YAŞAM

DOĞUM HAZIRLIĞI VE RAHİM İÇİ YAŞAM

DOĞUM HAZIRLIĞI VE RAHİM İÇİ YAŞAM

1980’lerden bu yana, fetüsün zihinsel ve duyusal varlığını kanıtlamak için pek çok araştırma yapılmıştır. Elde edilen veriler ancak günümüzde Tomatis’in 30 yıl önce ortaya attığı şeyleri doğrulamaktadır.


Aslında, 50’lerden bu yana, Tomatis anne sesinin fetüs tarafından algılandığını ve fetüs için anne sesinin, gelişimi için hem fiziksel hem zihinsel olarak ana etken teşkil eden bir ilkel duygusal-akustik madde olduğunu belirtmiştir. Üstelik, Tomatis’e göre, bu sesi duymak fetüsün anadilinin temel yapılarını yani ritimlerini ve entonasyon konturlarını depolamasına olanak sağlamaktadır.


Anne çocuğa hamileyken, hem pozitif hem negatif, belirli duygularını çocuğa geçirdiği bilinen bir gerçektir. Bu sebeple, bu zaman zarfı iletişimsel açıdan eşsiz bir nitelik taşıyacak anne adayını rahatlama ve dinginlik sağlamak için ideal konumda olması önemlidir.


Tomatis seansları, zor dış koşullardan veya doğum sancısı korkusundan kaynaklanan anksiyete ve stresten kendini kurtarmasına yardımcı olmaktadır. Ancak her durumda hamile kadının rahatlaması ve anksiyetesiyle stresinden kurtulması sadece kendisi için değil, çocuğu için de büyük önem arz etmektedir. Anksiyete ve acıyı azaltmaya karşı yapılan mücadelenin yanı sıra, seanslar rahatlama ve enerjizasyon sağlayacaktır.


Ancak ayrıca serbest nefes alma ve kötü fiziksel postürün engellenmesiyle anne adayının kendi vücudunun fiziksel yapısına en uygun duruşu benimsemesine de yardımcı olmaktadır.


Aynı zamanda uykunun düzenlenmesinde ve doğum sırasında gerçekleşen enerji düşüşünde alınacak engelleyici aksiyonlar açısından da faydalı olmaktadır.


Son olarak, Tomatis’e göre, fetüsün rahim içi yaşamı boyunca gelişmeye başlayan anne sesiyle akustik ilişki, ileri dönemde çocuğun iletişim yeteneğine olumlu katkı sağlayacaktır.

istanbul tomatis merkezinde uygulanan tomatis yöntemi

Tomatis Metodu Hakkında Ücretsiz Bilgilendirelim!

  • DİL VE KONUŞMA BOZUKLUKLARI
  • DİKKAT EKSİKLİĞİ VE HİPERAKTİVİTE BOZUKLUĞU
  • ÖGRENME GÜÇLÜĞÜ
  • STRES VE DUYGUSAL BOZUKLUKLAR

copyrights © 2018